Tipy od baristy

Perfektní Créma

Vynikající Créma je pastvou pro oči a subjektivně zvyšuje požitek. Oči totiž pijí také. Jak ale vzniká perfektní Créma? Také zde hraje významnou roli zrnková káva. Pro stabilní a vzdušnou kávu Créma je důležité, aby byl podíl oleje pokud možno nízký. Proto mají některé espresso směsi často určitý podíl zrn Robusta, která mají nižší obsah kávového oleje než zrna Arabica. Co je dobré vědět: k větší stabilitě kávy Créma pomáhají také dobře umyté a nezamaštěné šálky.

Dokonalá mléčná pěna

Kromě Créma je samozřejmě jedním z největších tajemství prvotřídního baristy také mléčná pěna. Zde hrají rozhodující roli tři proměnné:

Složení mléka

Pro nadýchanou krémovou pěnu se hodí plnotučné mléko s vysokým podílem tuku a bílkovin. Kdo dává přednost tuhé a kompaktní pěně, sáhne raději po odtučněném mléku.

Teplota mléka

Důležitá je naprosto konkrétní mez: 60 °C. Od této teploty se rozpadají proteinové struktury v mléce a tedy také pěna. Zásadně si ale lze všimnout: mléko bohaté na tuk pění při vlažných teplotách, mléko chudé na tuk naopak při chladných. Je tedy možné „spolknout“ mléko s největší chutí.

Správný nástroj

Pěnu je možné vytvářet nejrůznějšími přístroji. Skutečný barista používá metlu nebo míchačku, popřípadě alternativně parní trysku překapávacího stroje. Pro potřeby domácností nebo kanceláří se samozřejmě hodí napěňovače, které jsou zamontovány přímo v automatických kávovarech, protože umožňují provést napěnění co možná nejjednodušeji a nejrychleji.   

Zde mléko pění štěstím


U šálku z vás uděláme umělce: Na našem kanálu YouTube najdete všechny druhy videí na téma kávy a latte art. Doporučujeme napodobování. Výsledky nám můžete také zaslat prostřednictvím Facebooku. Jsme nadšení. a přeji vám šťastné napěnění.

Role vody

Značný vliv na chuť kávy má především tvrdost vody, tedy stupeň mineralizace. Voda s vysokou tvrdostí není v zásadě špatná, protože má v sobě velké množství minerálů. To s sebou ale bohužel přináší také nevýhody. Protože tyto minerály jednak mění chuť kávy a jednak se usazují v přístroji. Pokud tedy žijete v oblasti s tvrdou vodou, doporučujeme používat vodní filtr – například náš filtr na čerstvou vodu CLARIS. Káva pak chutná úplně přirozeně a v přístroji ani na kávě se neusazují neestetické vrstvy.

Správný stupeň namletí

Ať se jedná o překapávač, přístroj na espresso, french press nebo automatický kávovar: stupeň namletí je základ. Přitom ale bohužel neexistuje žádné standardní řešení. V ideálním případě si to zkuste sami a optimalizujte, dokud nebude káva dokonale odpovídat Vaší chuti (a zrnkům). Pokud je káva vodová a nakyslá, musíte mlít jemněji. Je-li naproti tomu příliš silná a chutná hořce, musíte mlít hruběji. Přibližné pravidlo: čím déle je káva ve styku s vodou a má větší kontakt s povrchem (jemně namletá), tím je silnější. V závislosti na použitém přístroji je úplně jednoduše možné stupeň mletí přizpůsobit. U automatického kávovaru například najdete regulátor většinou v zásobníku zrnkové kávy.

coffee
NAJÍT DISTRIBUTORA
NIVONA